Bojagi

Technika Bojagi je stará více než dva tisíce let. Její kolébkou je Korea. Vyrábí se ze speciální látky, která se nazývá ramie a je velmi podobná našemu lnu. Má "křupavou" strukturu a práce s ní je velmi zajímavá. 

Pojagi byla ve starověké Koreji používána jako balící látka. Sloužila k uschovávání cenností, ukládání dědictví, transportu dokumentů či balení dárků. Tato technika je oboustranným patchworkem. Korejský parlament prý dodnes používá látkové obaly bojagi pro transport důležitých dokumentů.

Moderní bojagi je využíváno k výrobě závěsů, různých doplňku každodenního života nebo jako umělecké dílo na zeď.

Miniatura
Položka
Položka
Položka
Položka

Má cesta k bojagi byla velmi prozaická. Do nového domu jsem si chtěla ušít závěsy a protože jsem v hlavě měla myšlenku patchworku stále jsem přemýšlela, jak to udělat. Sendvič by byl příliš těžký a asi by ani nevypadal hezky. Začala vítězit technika "ošizeného" sendviče, tedy pouze top a podkladová látka. Při bádání mi protnulo cestu právě bojagi s oboustranně začištěnými švy. Měla jsem obrovské štěstí, že v této době jsem se potkala s úžasnou paní Marielle Huijsmans, která položila základ práce s ramií a organdou.

Látka na bojagi je natolik specifická, že se s ní v našich končinách běžně nesetkáváme a tak jsem zkoušela i s běžně dostupnými látkami z metráže. 


Jak na bojagi?                                        


burelka.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!